top of page

Lezení na Tenerife

V únoru jsme strávili 3 týdny lezením a výletováním po Tenerife. Lezení je tam poměrně zajímavé. Celý ostrov je sopečného původu, takže se jedná o vyvřelinu vytvářející různé zajímavé tvary, kapsy, ale i obliny a lišty. Lezecky jsme prozkoumali následující 4 oblasti. Každá je trochu jiná, ale můžu říct, že všechny rozhodně stojí za to navštívit:


1) Arico – centrum tenerifského lezení. Starý průvodce uvádí přes 400 cest, ale dnes už jich tam bude jistě více. Jedná se o kaňon, na jehož obou stranách jsou stěny, ve kterých vedou převážně sportovně odjištěné cesty. Zde jsme byli lézt víckrát, protože je zde velké množství pěkných technicky zajímavých cest po dírách, ale najde se i spára na žábu nebo silový sokolík a převisy. Za nás asi lezecky nejhezčí oblast. Na dně kaňonu je i dost různých boulderů. Leze zde nejvíc lidí. V blízkosti je i lezecký kemp, ale dost lidí zde spí i ve stanech kolem nebo v dodávkách. V kaňonu se ale lezci rozptýlí a člověk zde snadno najde tichý kout a volné cesty.


2) Cañada del Capricho – Oblast se nachází v národním parku Teide ve výšce 2 300 m nad mořem, takže výška už je trochu znát, hlavně při první návštěvě. Cesty vedou na různé věže a věžičky v krajinově zajímavé kaldeře sopky El Teide. Potkali jsme zde za celý den jenom 4 další lezce.


3) La Martela (Barranco de la Orchilla) K nástupu do cest je nutné sestoupit strmým svahem kaňonu, kdy jsme museli posledních 20 metrů na jeho dno snést postupně děti a batohy. V kaňonu jsme za celý den nepotkali vůbec nikoho. Barranco de la Orchilla je soutěska, místy široká jen 1 metr, někde ale i 5 metrů. Po obou stranách soutěsky vedou cesty, které jsou dole ohlazené vodou (která zde zřejmě teče jen při deštích nebo při tání sněhu) a čím člověk leze výš, tím je skála hrubší a víc členitá. Cesty jsou dobře odjištěné.


4) El Río – po sestupu kolem přehrady (vyschlé) se otevírá údolí, na jehož pravé straně i dál směrem nahoru po obou stranách soutěsky se nacházejí pěkné stěny. Cesty, které jsme lezli tady byly trochu jiné od předchozích oblastí – více silové, převislé, lišty a stisky.

Celkově všechny oblasti byly vhodné pro děti (plácky na hraní bez rizika někam spadnout), kolem Arica je spousta dalších sektorů, které by rozhodně bylo zajímavé navštívit a zalézt si tam. Obtížnost cest – všechno možné, od 6a výš pěkné a zajímavé cesty


Plusy lezení na ostrově: Ostrov není moc velký, takže po lezení může člověk sjet k oceánu a do večera se koupat a šnorchlovat (v oceánu žije spousta různých druhů barevných ryb a dalších živočichů, takže to stojí za to). Milovníci VHT si mohou v noci vyjít na největší kopec Španělska (Pico del Teide – 3 718 m) a počkat si na východ slunce, což je pěkný zážitek. Ostrov nabízí kromě lezení i vavřínové pralesy na východě (Anaga), kde vede spousta trekových tras, kamenité i písčité pláže, pro děti krásné ZOO, muzea a stará městečka s koloniální španělskou architekturou.Rock Adventure

Comments


bottom of page